תפריט נגישות


  תווים מוגדלים

  תווים בגודל רגיל


  התאמה לכבדי ראייה

  התאמה לעוורי צבעים

  ניווט במקדלת


  הבלטת קישורים


  תצוגה רגילה


  © הונגש על ידי רז בניית אתרים

 בניתוחי לייזר להסרת משקפיים, קרן הלייזר מעצבת מחדש בצורה מאוד מדויקת ומבוקרת את קרנית העין. הקרנית הינה מבנה שקוף שנמצא בחזית גלגל העין, דרכה עוברים קרני האור לתוך העין. בנוסף הקרנית לוקחת חלק חשוב בשבירת קרני האור ומיקודם על פני הרשתית לצורך יצירת תמונה חדה. 

מהו ניתוח לייזר להסרת משקפיים?

במקרים בהם יש הפרעה במיקוד קרני האור ע"פ הרשתית נוצרת תמונה מטושטשת. במקרים אלה נזקק המטופל למשקפיים או עדשות מגע שתפקידם למקד את קרני האור על הרשתית, כך הם מחדדים את התמונה. בניתוח לייזר, קרן הלייזר משנה את קמירות הקרנית כך שקרני האור ימוקדו על הרשתית ליצירת תמונה חדה ללא צורך במשקפיים או עדשות מגע.

אילו ליקויי ראיה ניתן לתקן בניתוח לייזר להסרת משקפיים?

ניתן לחלק את ליקויי הראיה שניתנים לטיפול באמצעות ניתוח לייזר להסרת משקפיים לשלושה סוגים עיקריים: 
קוצר ראיה- מיופיה: בליקוי זה המטופל רואה טוב לקרוב אך מטושטש לרחוק. הליקוי נובע מכך שקרני האור ממוקדות לפני הרשתית ולכן מתקבלת תמונה מטושטשת. המצב יכול לנבוע מקמירות גבוהה יחסית של הקרנית או גלגל עין ארוך יחסית. במקרים אלה, קרן הלייזר גורמת להשטחה של הקרנית, כך היא מקטינה את כוח השבירה שלה וגורמת לקרני האור להתמקד על הרשתית ולא לפניה להשגת תמונה חדה.
 
רוחק ראיה- היפרופיה: הליקוי נובע מכך שקרני האור ממוקדות מאחורי הרשתית ולכן מתקבלת תמונה מטושטשת. המצב יכול לנבוע מקרנית שטוחה יחסית או גלגל עין קצר יחסית. בליקוי זה המטופל יכול לפצות על כך בגיל צעיר ע"י שינוי קמירות עדשת העין אך עם הזמן יכולת הפיצוי יורדת והראיה לקרוב מטשטשת ובהמשך גם הראיה לרחוק. במקרים אלה, קרן הלייזר פועלת כך שהיא מביאה להגדלה של קמירות מרכז הקרנית, כך גם את כוח השבירה שלה וגורמת לקרני האור להתמקד על הרשתית ולא מאחוריה להשגת תמונה חדה.

אסטיגמציה-צילינדר: ליקוי זה נובע מקמירות שונה של הקרנית בכוונים השונים ולכן קרני האור ממוקדות ביותר ממוקד אחד מה שגורם לקבלת תמונה מטושטשת. במקרים אלה, קרן הלייזר פועלת ליצירת קרנית עם קמירות אחידה ובכך להשגת תמונה חדה.

מי מתאים לעבור ניתוח לייזר להסרת משקפיים?

ניתוח לייזר להסרת משקפיים מתאים למטופלים בין הגילאים 18-60 שנים. בחירה נכונה של המועמדים המתאימים לניתוח  חשובה במידה שווה לביצוע הניתוח עצמו והיא  חיונית להצלחת הניתוח . ולכן כל מועמד אמור לעבור בדיקת התאמה מקיפה וקפדנית הכוללת קבלת היסטוריה רפאית עינית וכללית , בדיקת תפקודי ראיה , בדיקת עיניים מקיפה ובדיקות עזר שבודקות את מבנה ועובי הקרנית.  בכרבע מהמועמדים , מתגלים במהלך בדיקת ההתאמה  מצבים ומחלות שעלולים לפסול את המועמד לניתוח זה. אלו כוללים, בין השאר, חוסר יציבות ברפרקציה (המספר במשקפיים) במהלך השנה האחרונה, ממצאים או מחלות בקרנית המתגלים בבדיקה או במיפוי הקרנית, , מחלות עיניים שונות וגם מחלות סיסטמיות שונות הפוסלות את המועמד מלעבור ניתוח זה. 

מהן השיטות הקימות בניתוחי לייזר להסרת משקפיים?

PRK-PHOTOREFRACTIVE  KERATECTOMY      

הוותיקה מבין השיטות המקובלות היום בהסרת משקפיים. בניתוח זה מבוצע קילוף של שכבת תאי האפיתל מעל פני הקרנית, ולאחר מכן מבוצע שיוף של פני הקרנית החיצוניים בעזרת הלייזר  ללא חיתוך של הקרנית.


הלייזר מסיר רקמת קרנית על פי תוכנית ממוחשבת שלוקחת בחשבון את המספר במשקפיים וכן נתונים שונים של האופטיקה של העין. לאחר השיוף מותקנת עדשת מגע טיפולית על הקרנית למשך מספר ימים. בשבוע הראשון לאחר הניתוח הראיה מטושטשת והיא משתפרת בהדרגה לאורך השבועות הבאים.
לניתוח מספר מודיפיקציות,עם שינויים קלים ביניהם המכונים בשמות :
LASEK, ASA, TRANS PRK


LASIK- LASER ASSISTED IN SITU KERATOMILEUSIS  

בניתוח זה מבוצע בשלב ראשון חיתוך שכבתי של הקרנית ליצירת מתלה. החיתוך יכול להתבצע באמצעות מכשיר מכאני המכונה מיקרוקראטום או באמצעות לייזר מסוג פמטוסיקונד ששונה מהלייזר שמבצע את השיוף של הקרנית. לאחר יצירת המתלה, הוא מוסט הצידה ואז מבוצע שיוף של הקרנית שמתחתיו באמצעות לייזר מסוג אקסימיר על פי תוכנית ממוחשבת שלוקחת בחשבון את המספר במשקפיים וכן נתונים שונים של האופטיקה של העין.


בתום השיוף מוחזר המתלה למקומו.
בניתוח זה הראיה מתאוששת מהר וניתן לראות טוב כבר בסיום הניתוח.

SMILE- Small Incision Lenticular Extraction

זוהי השיטה החדשה מבין שלושת השיטות. בניתוח זה לייזר מסוג פימטוסיקונד מבצע חתך כפול בעומק הקרנית שיוצר שכבת קרנית דמוית עדשה. לאחריו שולף הרופא את שכבת הקרנית שהלייזר חתך דרך חתך קטן. לכל אחת משלושת השיטות הנ"ל יתרונות וחסרונות ביחס לשיטות האחרות. לכל מטופל בוחרים את השיטה המתאימה ע"פ גורמים רבים שכוללים את סוג ליקוי הראיה אצל אותו מטופל, הרקע העיני והרפואי שלו , מבנה ועובי הקרנית  וממצאים בבדיקת העין כמובן תוך  התחשבות באורח חייו, הצרכים והרצונות שלו.